Wybór rolety na okno dachowe

Obecnie, w dobie budowy domów z zagospodarowanym poddaszem, jesteśmy niejako zmuszeni do stosowania okien dachowych. Okna te co prawda pozwalają na doświetlenie poddaszy, ale z ich użytkowaniem wiążą się też pewne uciążliwości.

Jednym z problemów jest nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń, w których operuje słońce poprzez okna dachowe. W tej sytuacji nieocenioną pomocą są rolety, które w znaczący sposób mogą ochronić przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych.

Jeśli zależy nam na ograniczeniu silnego nasłonecznienia, powinniśmy zastosować rolet z tkanin zaciemniających oraz dodatkowo kaset osłaniających. Dzięki temu rozwiązaniu możemy uzyskać niemal 100-procentowe zaciemnienie pokoju. Oczywiście ustawiając roletę w pozycjach pośrednich swobodnie regulujemy stopień zaciemnienia wnętrza.

Regulacja położenia rolety jest niezależna od otwarcia/zamknięcia okna – dzięki czemu w pełni kontrolujemy dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Do okien położonych wysoko warto zastosować wygodne sterowanie roletą za pomocą sztycy.

Ciekawą odmianą osłony okiennej, która może być zamontowana na oknie dachowym, jest żaluzja dachowa plisowana. Oprócz stylowego wyglądu ma też tę właściwość, że może być montowana w oknach o nietypowym kształcie. W razie potrzeby żaluzja plisowana dachowa może być sterowana elektrycznie.

Mnogość dostępnych tkanin (w przypadu rolet) i kolorów sprawia, że osłony na okna dachowe mogą mieć także nieoceniony walor estetyczny tworząc wraz z innymi elementami harmonijnie urządzone wnętrze.