Moskitiery – rodzaje i możliwości

Wraz z nadejściem ciepłych dni wpuszczamy więcej świeżego powietrza do domu
przez otwarte okna. Niestety wraz ze wzrostem tempreratury pojawiają się w
domu „niechciani goście” – komary, muchy, meszki. Żeby zabezpieczyć się przed
ich uciążliwą obecnością – nie rezygnując przy tym z otwartych okien –
wystarczy zastosować moskitiery.

Moskitiery to specjalne siatki zamontowane w różnego rodzaju ramkach dokładnie dopasowanych do otworów okiennych. Najprostszym typem jest moskitiera ramkowa, którą po prostu przytwierdza się do okna. Ramka jest wykonana z profili PVC lub aluminium. Ich montaż jest bardzo łatwy i nieinwazyjny. Równie łatwy jest ich demontaż, np. w celu konserwacji, mycia czy po prostu zdjęcia na okres zimowy.

Bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem są moskitiery, których nie trzeba corocznie zdejmować i zakładać. Są to moskitiery otwierane i rolowane.

Pierwszy typ – moskitiery otwierane posiadają uchwyt do otwierania oraz magnesy, które trzymają moskitierę we właściwej pozycji zamkniętej. Bardzo często ten typ moskitiery montowany jest w oknach służących jako wyjście na zewnątrz (okna balkonowe, tarasowe). Przy większych rozmiarach materiałem polecanym do budowy ramek jest aluminium ze względu na większą trwałość i sztywność.

Moskitiery rolowane w działaniu przypominają rolety. Jednak materiałem, który tutaj się wysuwa i chowa jest siatka. Takie rowziązanie jest bardzo funkcjonalne w przypadku okien, a zwłaszcza w przypadku okien dachowych. Warto dodać, że moskitiery rolowane mogą być montowane zarówno w pionie jak i poziomie.

Do drzi przesuwnych (np. stosowanych jako wyjście na taras) optymalnym rozwiązaniem są moskitiery przesuwne lub moskitiery plisowane (w których specjalna siatka układa się po zwinięciu w harmonijkę)

Na koniec warto dodać, że jeśli decydujemy się na montaż rolet zewnętrznych to możemy je zintegrować z moskitierami – mamy wtedy jedno estetyczne i bardzo funkcjonalne rozwiązanie zamiast dwóch oddzielnych.